Türkiye’de avukatlar ne kadar kazanır ?

Avukat ücretleri avukatın deneyimine, ününe, uzmanlık alanlarına (örneğin Ticaret hukuku, İcra ve iflas hukuku, Ceza hukuku...), ve dava durumunda başvurulan mahkemeye göre değişmektedir. Hukuk bürosunda çalışan avukatlar için, avukatların aldığı maaş bağlı oldukları baro, ve bulundukları hukuk bürosunun ününe göre değişir. Dolayısıyla, bir avukatın “standard” denebilecek bir maaşı yoktur. Dava olmadığı durumda, mesela danışmanlık, sözleşme hazırlaması gibi durumlar için daha düşük bir ücret alınır. Avukatlar ücretlerine göre müşterileriyle bir anlaşma geçer. Anlaşma olmadığı durumda, veya avukatlık ücretinin karşı tarafa yükletilmesi durumunda, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uygulanır.

Bu tarifeye göre mesela büroda sözlü danışma ilk saat için 170TL ile, ilk saatten sonra her saat için ise 90TL ile ücretlendirilir. Sözleşme durumlarında ücretlendirme sözleşmenin türüne göre değişir. Kira sözleşmesi için asgari ücret 330TL iken, şirket ana sözleşmesi için bu fiyat 1000TL’ye kadar çıkar.

Bazı durumlarda avukatlar işlemin para değerlendirmesine göre bir komisyon alır. Bu durum, konusu para olan dava ve işlemlerde, veya para ile değerlendirebilen hukuki yardımlar için geçerlidir.

Bir dava sırasında avukat ücretinin ödemeniz gereken tek ücret olmadığını unutmamak önemlidir. Dava durumlarında dava açma harçları vb. için mahkemeye ayrı bir ücret ödemek gerekir.